Vicor Corporation V72A28C400BS
V72A28C400BS picture photo
Mfg. Part Number
V72A28C400BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V72A28C400BS.pdf
Availability of V72A28C400BS
QUANTITY
V72A28C400BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A28C400BS
Internal Part NumberEIS-V72A28C400BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.29A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A28C400BS
Related LinksV72A28, V72A28C400BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A28C400BS Details Description
Related parts for V72A28C400BS
RES TEMP SENS 120 OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .125" .072"L datasheet.pdf
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 24AWG .100 WHITE datasheet.pdf
KIT, COVER 120DEG, 64 POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf