Vicor Corporation V72A28H400BG2
V72A28H400BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V72A28H400BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V72A28H400BG2.pdf
Availability of V72A28H400BG2
QUANTITY
V72A28H400BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A28H400BG2
Internal Part NumberEIS-V72A28H400BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.28A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A28H400BG2
Related LinksV72A28, V72A28H400BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A28H400BG2 Details Description
Related parts for V72A28H400BG2
IC OPAMP CHOPPER 1.5MHZ 14SOIC datasheet.pdf
MODULE DDR SDRAM 512MB 184-DIMM datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 160MA 3.12 OHM datasheet.pdf
RES SMD 16.5 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 6.20K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 20POS W/KEY GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
L-SHP 5MM PW PNP 1M ROBOTIC datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf