Vicor Corporation V72A28M400B3
V72A28M400B3 picture photo
Mfg. Part Number
V72A28M400B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V72A28M400B3.pdf
Availability of V72A28M400B3
QUANTITY
V72A28M400B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A28M400B3
Internal Part NumberEIS-V72A28M400B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.28A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A28M400B3
Related LinksV72A28, V72A28M400B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A28M400B3 Details Description
Related parts for V72A28M400B3
POWER MODULE GSM900 EDGE SOT365C datasheet.pdf
IC PANELBUS DVI REC 100-HTQFP datasheet.pdf
RES SMD 9.53KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 4A 250V SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 902-960MHZ 1/4W SF datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 100MA 8.72 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
DIODE SW 400V DO-219AB datasheet.pdf