Vicor Corporation V72A28T400BF2
V72A28T400BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V72A28T400BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V72A28T400BF2.pdf
Availability of V72A28T400BF2
QUANTITY
V72A28T400BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A28T400BF2
Internal Part NumberEIS-V72A28T400BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.28A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A28T400BF2
Related LinksV72A28, V72A28T400BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A28T400BF2 Details Description
Related parts for V72A28T400BF2
IC FPGA 352 I/O 560MBGA datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
CBL 33POS 0.5MM JMPR TYPE A 7" datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 2W DO204AL datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf
LIGHT PIPE ADAPTER 1MM RED/GRN datasheet.pdf