Vicor Corporation V72A36C400BS
V72A36C400BS picture photo
Mfg. Part Number
V72A36C400BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V72A36C400BS.pdf
Availability of V72A36C400BS
QUANTITY
V72A36C400BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A36C400BS
Internal Part NumberEIS-V72A36C400BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A36C400BS
Related LinksV72A36, V72A36C400BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A36C400BS Details Description
Related parts for V72A36C400BS
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
JUMPER-H1501TR/A2015V/X 5" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH SPST 8MSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 25V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC HIGH GAIN DVR AMP 16QFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf