Vicor Corporation V72A36E400BN
V72A36E400BN picture photo
Mfg. Part Number
V72A36E400BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V72A36E400BN.pdf
Availability of V72A36E400BN
QUANTITY
V72A36E400BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A36E400BN
Internal Part NumberEIS-V72A36E400BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A36E400BN
Related LinksV72A36, V72A36E400BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A36E400BN Details Description
Related parts for V72A36E400BN
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 1.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 17A I2PAK datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 180VWM SMCJ datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf