Vicor Corporation V72A36H400BN
V72A36H400BN picture photo
Mfg. Part Number
V72A36H400BN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V72A36H400BN.pdf
Availability of V72A36H400BN
QUANTITY
V72A36H400BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A36H400BN
Internal Part NumberEIS-V72A36H400BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A36H400BN
Related LinksV72A36, V72A36H400BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A36H400BN Details Description
Related parts for V72A36H400BN
CIR BRKR 40A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 8SOIC datasheet.pdf
IC VOLT DETECT W/RESET 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SW LIMT SPDT 10A FORK LVR LOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 300MA DP-NO 8-SMD datasheet.pdf
CHIPKIT WIFI SHIELD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X5R 0805 datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 256BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf