Vicor Corporation V72A36T400B3
V72A36T400B3 picture photo
Mfg. Part Number
V72A36T400B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V72A36T400B3.pdf
Availability of V72A36T400B3
QUANTITY
V72A36T400B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A36T400B3
Internal Part NumberEIS-V72A36T400B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A36T400B3
Related LinksV72A36, V72A36T400B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A36T400B3 Details Description
Related parts for V72A36T400B3
IC LATCH/DECODER/DRIVER 16SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 1KV 6A TO251 datasheet.pdf
IC CTRLR SYNC BUCK 6BIT 32LFCSP datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/SCKTS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 300MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 70POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 5.9PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf