Vicor Corporation V72A36T400BG2
V72A36T400BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V72A36T400BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V72A36T400BG2.pdf
Availability of V72A36T400BG2
QUANTITY
V72A36T400BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A36T400BG2
Internal Part NumberEIS-V72A36T400BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A36T400BG2
Related LinksV72A36, V72A36T400BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A36T400BG2 Details Description
Related parts for V72A36T400BG2
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 27 OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS W/SKT WALL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 30 PIN STRAIGHT datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 4.7K OHM 10SIP datasheet.pdf