Vicor Corporation V72A36T400BG3
V72A36T400BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V72A36T400BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V72A36T400BG3.pdf
Availability of V72A36T400BG3
QUANTITY
V72A36T400BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A36T400BG3
Internal Part NumberEIS-V72A36T400BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A36T400BG3
Related LinksV72A36, V72A36T400BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A36T400BG3 Details Description
Related parts for V72A36T400BG3
IC REG CTRLR BST PWM 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DRVR HALF BRIDGE GATE 14DIP datasheet.pdf
BOOT MOLDED R/A SIZE 96 W/LIP datasheet.pdf
HS ASSY CLIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 10" 0.50MM 25POS datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf