Vicor Corporation V72A36T400BS3
V72A36T400BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V72A36T400BS3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W
Datasheet Download
V72A36T400BS3.pdf
Availability of V72A36T400BS3
QUANTITY
V72A36T400BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A36T400BS3
Internal Part NumberEIS-V72A36T400BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A36T400BS3
Related LinksV72A36, V72A36T400BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A36T400BS3 Details Description
Related parts for V72A36T400BS3
IC RELAY PHOTOVO 400V 120MA 8SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PUNCH 055-075-2P-209 datasheet.pdf
RES 50 OHM 1/5W .005% RADIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 90V TO220F datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR TO46-2 THRU HOLE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V THRU HOLE datasheet.pdf