Vicor Corporation V72A3V3E264BN
V72A3V3E264BN picture photo
Mfg. Part Number
V72A3V3E264BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V72A3V3E264BN.pdf
Availability of V72A3V3E264BN
QUANTITY
V72A3V3E264BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A3V3E264BN
Internal Part NumberEIS-V72A3V3E264BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency80.4%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A3V3E264BN
Related LinksV72A3V, V72A3V3E264BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A3V3E264BN Details Description
Related parts for V72A3V3E264BN
HEX KEY L SHAPE 0.05" 3" datasheet.pdf
IC PLL VIDEO GENLOCK 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
STD-TIMER REC datasheet.pdf
RES 2.40 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN SPRING 16POS DUAL SMD datasheet.pdf