Vicor Corporation V72A3V3E264BN2
V72A3V3E264BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V72A3V3E264BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V72A3V3E264BN2.pdf
Availability of V72A3V3E264BN2
QUANTITY
V72A3V3E264BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A3V3E264BN2
Internal Part NumberEIS-V72A3V3E264BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency80.4%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A3V3E264BN2
Related LinksV72A3V3, V72A3V3E264BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A3V3E264BN2 Details Description
Related parts for V72A3V3E264BN2
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V 0.18A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 32SOJ datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 8POS 3.5MM datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS SKT datasheet.pdf
SVZ 7.62HP/04/180FC SN BK BX datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
DIODE STD REC 600V DO219AB datasheet.pdf