Vicor Corporation V72A3V3E264BS2
V72A3V3E264BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V72A3V3E264BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V72A3V3E264BS2.pdf
Availability of V72A3V3E264BS2
QUANTITY
V72A3V3E264BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A3V3E264BS2
Internal Part NumberEIS-V72A3V3E264BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency80.4%
Power (Watts) - Max264W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A3V3E264BS2
Related LinksV72A3V3, V72A3V3E264BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A3V3E264BS2 Details Description
Related parts for V72A3V3E264BS2
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2.5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES 1.58 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
POWER MODULE POWERLINE SERIES datasheet.pdf
RS PLC 1771 16PT DI/O -BUS datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 20K OHM 50W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 60W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE SKT RA datasheet.pdf