Vicor Corporation V72A48E400BG
V72A48E400BG picture photo
Mfg. Part Number
V72A48E400BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V72A48E400BG.pdf
Availability of V72A48E400BG
QUANTITY
V72A48E400BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A48E400BG
Internal Part NumberEIS-V72A48E400BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A48E400BG
Related LinksV72A48, V72A48E400BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A48E400BG Details Description
Related parts for V72A48E400BG
RES SMD 475K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 30 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC GATE XOR 1CH 2-INP 6-XSON datasheet.pdf
PNL MNT GREEN W/WIRE 12" datasheet.pdf
CONV DC/DC 155VIN 3.3VOUT 49.5W datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 3.94" DIA BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 620MA 1.3 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 1.42K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf