Vicor Corporation V72A48E400BS
V72A48E400BS picture photo
Mfg. Part Number
V72A48E400BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V72A48E400BS.pdf
Availability of V72A48E400BS
QUANTITY
V72A48E400BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A48E400BS
Internal Part NumberEIS-V72A48E400BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A48E400BS
Related LinksV72A48, V72A48E400BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A48E400BS Details Description
Related parts for V72A48E400BS
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 2.2GHZ 8MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 480MA 1.117 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 2.43M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 450V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
4 ROW VERT HDR CARD datasheet.pdf
THERMAL REED SWITCH 50C 100V BRE datasheet.pdf