Vicor Corporation V72A48H400BN
V72A48H400BN picture photo
Mfg. Part Number
V72A48H400BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V72A48H400BN.pdf
Availability of V72A48H400BN
QUANTITY
V72A48H400BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A48H400BN
Internal Part NumberEIS-V72A48H400BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A48H400BN
Related LinksV72A48, V72A48H400BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A48H400BN Details Description
Related parts for V72A48H400BN
RES SMD 1.74K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC XLATOR TTL-DIFF ECL 8-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC SMA datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 3.5"L X 3.5"W datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
COUNTER LCD 8 CHAR 115/230V PNL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf