Vicor Corporation V72A48T400BL2
V72A48T400BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V72A48T400BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W
Datasheet Download
V72A48T400BL2.pdf
Availability of V72A48T400BL2
QUANTITY
V72A48T400BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A48T400BL2
Internal Part NumberEIS-V72A48T400BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A48T400BL2
Related LinksV72A48, V72A48T400BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A48T400BL2 Details Description
Related parts for V72A48T400BL2
RES SMD 11 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN FEMALE BRIDGE 28 LOUVERS datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 30A datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf
CAP MICA 360PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 150UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
IC FRAM 16KBIT 20MHZ 8SOP datasheet.pdf