Vicor Corporation V72A5C300BL2
V72A5C300BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V72A5C300BL2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V72A5C300BL2.pdf
Availability of V72A5C300BL2
QUANTITY
V72A5C300BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A5C300BL2
Internal Part NumberEIS-V72A5C300BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency85.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A5C300BL2
Related LinksV72A5C, V72A5C300BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A5C300BL2 Details Description
Related parts for V72A5C300BL2
CAP ALUM 47UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 600MA 130 MOHM datasheet.pdf
LED SHUEN WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
BVL7.62HP/06/90FI 3.5SN BK BX datasheet.pdf
CONN RECEPT 80POS datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf