Vicor Corporation V72A5E300BG3
V72A5E300BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V72A5E300BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V72A5E300BG3.pdf
Availability of V72A5E300BG3
QUANTITY
V72A5E300BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A5E300BG3
Internal Part NumberEIS-V72A5E300BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency85.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A5E300BG3
Related LinksV72A5E, V72A5E300BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A5E300BG3 Details Description
Related parts for V72A5E300BG3
CONN EDGECARD 50POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 2220 datasheet.pdf
TXRX 10/100 LINKMD 3.3V 48-SSOP datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 100K SPI 8DFN datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN TERMINAL BLOCK 1-2POS 5MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 175MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 150MA 3.6 OHM TH datasheet.pdf
HDM DC VERTICAL POWER SLS 3.0ST datasheet.pdf
BOARD EVAL LTC2259-12 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
150UF 450V 34.93X92.08 85C AXI datasheet.pdf