Vicor Corporation V72A5H300BL3
V72A5H300BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V72A5H300BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V72A5H300BL3.pdf
Availability of V72A5H300BL3
QUANTITY
V72A5H300BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A5H300BL3
Internal Part NumberEIS-V72A5H300BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A5H300BL3
Related LinksV72A5H, V72A5H300BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A5H300BL3 Details Description
Related parts for V72A5H300BL3
CBL RIBN 50COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
AUDIO SOCKET 6.3MM 3P PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
L-TEK F 34POS SIL CBL CONN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf