Vicor Corporation V72A5M300BF
V72A5M300BF picture photo
Mfg. Part Number
V72A5M300BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V72A5M300BF.pdf
Availability of V72A5M300BF
QUANTITY
V72A5M300BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A5M300BF
Internal Part NumberEIS-V72A5M300BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A5M300BF
Related LinksV72A5, V72A5M300BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A5M300BF Details Description
Related parts for V72A5M300BF
RES SMD 5.1K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS STR NO LATCH datasheet.pdf
IC ADC/DAC 12BIT 48-TQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 6.3V 20% RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 17.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.42 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf