Vicor Corporation V72A5M300BG
V72A5M300BG picture photo
Mfg. Part Number
V72A5M300BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V72A5M300BG.pdf
Availability of V72A5M300BG
QUANTITY
V72A5M300BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A5M300BG
Internal Part NumberEIS-V72A5M300BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A5M300BG
Related LinksV72A5, V72A5M300BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A5M300BG Details Description
Related parts for V72A5M300BG
KIT PEN ADAPTER ACCESS PEN IP2 datasheet.pdf
RES 350 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHITE 100' datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 32.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 19.2MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 16TSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf