Vicor Corporation V72A5M300BG2
V72A5M300BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V72A5M300BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V72A5M300BG2.pdf
Availability of V72A5M300BG2
QUANTITY
V72A5M300BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A5M300BG2
Internal Part NumberEIS-V72A5M300BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency85.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A5M300BG2
Related LinksV72A5M, V72A5M300BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A5M300BG2 Details Description
Related parts for V72A5M300BG2
EVALUATION BOARD FOR LM5008 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST QUAD 20SSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 370KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
RES 59.0 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE ADAPT CARD-CARD 10POS datasheet.pdf
MULTI-PAIR 38COND 22AWG 100' datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV 2CH I2C 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf