Vicor Corporation V72A5T300B3
V72A5T300B3 picture photo
Mfg. Part Number
V72A5T300B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V72A5T300B3.pdf
Availability of V72A5T300B3
QUANTITY
V72A5T300B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A5T300B3
Internal Part NumberEIS-V72A5T300B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A5T300B3
Related LinksV72A5, V72A5T300B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A5T300B3 Details Description
Related parts for V72A5T300B3
HDC-KIT-HA 03.301 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.15A 6UTDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.53 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SAC-3P-MR/1 5-647/FS SCO BK datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf