Vicor Corporation V72A5T300BG3
V72A5T300BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V72A5T300BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V72A5T300BG3.pdf
Availability of V72A5T300BG3
QUANTITY
V72A5T300BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A5T300BG3
Internal Part NumberEIS-V72A5T300BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.5%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A5T300BG3
Related LinksV72A5T, V72A5T300BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A5T300BG3 Details Description
Related parts for V72A5T300BG3
RES 0.15 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MICROMONITOR 5V 5% 8-SOIC datasheet.pdf
PLASTIC FAN GUARD 150MM datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER LVPECL 8-TSSOP datasheet.pdf
IC XLATR LVPECL DIFF LVTTL 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
SWITCH 5A HINGE SPDT SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
NETWORK SWITCH datasheet.pdf
4,7UF 25V 10X8X5MM 125C 20000H datasheet.pdf