Vicor Corporation V72B12E250BG
V72B12E250BG picture photo
Mfg. Part Number
V72B12E250BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V72B12E250BG.pdf
Availability of V72B12E250BG
QUANTITY
V72B12E250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B12E250BG
Internal Part NumberEIS-V72B12E250BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B12E250BG
Related LinksV72B12, V72B12E250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B12E250BG Details Description
Related parts for V72B12E250BG
IC PREC RMS/DC CONV MCRPWR 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 ALUMINUM 12MM datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 24POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
IC SRAM 128K X 16 3.3V 44-TSOP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 36POS JAM NUT SKT datasheet.pdf