Vicor Corporation V72B12E250BS3
V72B12E250BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V72B12E250BS3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V72B12E250BS3.pdf
Availability of V72B12E250BS3
QUANTITY
V72B12E250BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B12E250BS3
Internal Part NumberEIS-V72B12E250BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B12E250BS3
Related LinksV72B12, V72B12E250BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B12E250BS3 Details Description
Related parts for V72B12E250BS3
IC BUS TRANSCVR 8BIT 24QFN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 750KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONN FFC HEADER 20POS 2.54MM datasheet.pdf
EURO QKE HDR RA DPWL RLG datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
MOUNTNG BRACKET SIDE FOR S82D-60 datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT HER CA 0.31" datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE W/PINS datasheet.pdf