Vicor Corporation V72B12E250BS3
V72B12E250BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V72B12E250BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V72B12E250BS3.pdf
Availability of V72B12E250BS3
QUANTITY
V72B12E250BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B12E250BS3
Internal Part NumberEIS-V72B12E250BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B12E250BS3
Related LinksV72B12, V72B12E250BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B12E250BS3 Details Description
Related parts for V72B12E250BS3
RES 18K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
SIDAC/FUSE SYM 4CH 320V 400A SIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
CAP CER 620PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 142 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER HI CURNT 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 4PS 1.25MM VERT T/H datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 2.5V 40A datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf