Vicor Corporation V72B12M250B
V72B12M250B picture photo
Mfg. Part Number
V72B12M250B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W
Datasheet Download
V72B12M250B.pdf
Availability of V72B12M250B
QUANTITY
V72B12M250B Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B12M250B
Internal Part NumberEIS-V72B12M250B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B12M250B
Related LinksV72B1, V72B12M250B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B12M250B Details Description
Related parts for V72B12M250B
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
DISPLAY LCD 64X32 datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 8POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 21G OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 3.83 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 120V datasheet.pdf