Vicor Corporation V72B15E250BG3
V72B15E250BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V72B15E250BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W
Datasheet Download
V72B15E250BG3.pdf
Availability of V72B15E250BG3
QUANTITY
V72B15E250BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B15E250BG3
Internal Part NumberEIS-V72B15E250BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B15E250BG3
Related LinksV72B15, V72B15E250BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B15E250BG3 Details Description
Related parts for V72B15E250BG3
DIODE SCHOTTKY 30V 30MA SOD523 datasheet.pdf
IC REG BST SEPIC ADJ 1.5A 8MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 600UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 1.14M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
BASIC SWITCH V BASICS V15 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V datasheet.pdf
CAP CER 300PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf