Vicor Corporation V72B15H250BF
V72B15H250BF picture photo
Mfg. Part Number
V72B15H250BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W
Datasheet Download
V72B15H250BF.pdf
Availability of V72B15H250BF
QUANTITY
V72B15H250BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B15H250BF
Internal Part NumberEIS-V72B15H250BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B15H250BF
Related LinksV72B15, V72B15H250BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B15H250BF Details Description
Related parts for V72B15H250BF
RES SMD 44.2 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
LED STRIP MNT 2 LEAD 5MM NYLON datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HEADER 5MM 7POS GREEN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
CABLE TAP COMPRESSION COPPER datasheet.pdf
RES 0.27 OHM 0.6W 5% AXIAL datasheet.pdf