Vicor Corporation V72B15M250B
V72B15M250B picture photo
Mfg. Part Number
V72B15M250B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W
Datasheet Download
V72B15M250B.pdf
Availability of V72B15M250B
QUANTITY
V72B15M250B Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B15M250B
Internal Part NumberEIS-V72B15M250B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B15M250B
Related LinksV72B1, V72B15M250B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B15M250B Details Description
Related parts for V72B15M250B
CONN HEADER .100 DUAL STR 26POS datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .094" .053"L datasheet.pdf
BEZEL SWITCH ULTRA BLUE datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1 OHM 1206 datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.625" UNIV datasheet.pdf
RES 150 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SATA SYSTEM PLUG R/A TYPE datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 2.55A 30 MOHM datasheet.pdf