Vicor Corporation V72B15T250BG
V72B15T250BG picture photo
Mfg. Part Number
V72B15T250BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W
Datasheet Download
V72B15T250BG.pdf
Availability of V72B15T250BG
QUANTITY
V72B15T250BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B15T250BG
Internal Part NumberEIS-V72B15T250BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B15T250BG
Related LinksV72B15, V72B15T250BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B15T250BG Details Description
Related parts for V72B15T250BG
CONN HEADER .100 DUAL STR 58POS datasheet.pdf
FILTER TUBULAR 16A W/AWG WIRE datasheet.pdf
SENS 2000PSI 5/8" 7/16-20 UNF 5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 42A DPAK datasheet.pdf
ADAPTER MODULE 121CSP datasheet.pdf
RES 68K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS PIN datasheet.pdf
HEAVYCON HOUSING/ACCESSORY datasheet.pdf
VALVE,AIR PILOT datasheet.pdf
Capacitors TRIMMER 8.5-40PF 100V SMD datasheet.pdf