Vicor Corporation V72B15T250BS3
V72B15T250BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V72B15T250BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W
Datasheet Download
V72B15T250BS3.pdf
Availability of V72B15T250BS3
QUANTITY
V72B15T250BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B15T250BS3
Internal Part NumberEIS-V72B15T250BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B15T250BS3
Related LinksV72B15, V72B15T250BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B15T250BS3 Details Description
Related parts for V72B15T250BS3
FIXED IND 10UH 6.7A 19.5 MOHM datasheet.pdf
HDC-KIT-HE 24.130 datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 2% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 70POS 1MM datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
TEMPATURE SENSOR datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-3.3V 2W datasheet.pdf