Vicor Corporation V72B24T250B2
V72B24T250B2 picture photo
Mfg. Part Number
V72B24T250B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W
Datasheet Download
V72B24T250B2.pdf
Availability of V72B24T250B2
QUANTITY
V72B24T250B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B24T250B2
Internal Part NumberEIS-V72B24T250B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.42A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.8%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B24T250B2
Related LinksV72B24, V72B24T250B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B24T250B2 Details Description
Related parts for V72B24T250B2
TRANS NPN 60V 10A TO-220 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT SHIELDED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 14"L X 12"W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.100" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 2K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf