Vicor Corporation V72B28C250BL2
V72B28C250BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V72B28C250BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V72B28C250BL2.pdf
Availability of V72B28C250BL2
QUANTITY
V72B28C250BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B28C250BL2
Internal Part NumberEIS-V72B28C250BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B28C250BL2
Related LinksV72B28, V72B28C250BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B28C250BL2 Details Description
Related parts for V72B28C250BL2
IC 8051 CPU PREC ADC/DAC 64-TQFP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 50POS 0.9MM CRIMP datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 2X2 10MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
15P MINI UMNL2 CAP HSG UL94V2 datasheet.pdf
IC UART QUAD 68PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 25A 100V KBU datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
4700UF 350V 76X146MM 85C 10000H datasheet.pdf