Vicor Corporation V72B28E250BS3
V72B28E250BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V72B28E250BS3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V72B28E250BS3.pdf
Availability of V72B28E250BS3
QUANTITY
V72B28E250BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B28E250BS3
Internal Part NumberEIS-V72B28E250BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B28E250BS3
Related LinksV72B28, V72B28E250BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B28E250BS3 Details Description
Related parts for V72B28E250BS3
CONN HEADER 2POS 5.08MM VERT TIN datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 230MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LVPECL 8-TSSOP datasheet.pdf
RES 133 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
ANGL PWR DIST BX 125V15A 1 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3.5A SYNC 16MSOP datasheet.pdf
CAP CER 27PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1.2K OHM 14SOIC datasheet.pdf