Vicor Corporation V72B28M250BN
V72B28M250BN picture photo
Mfg. Part Number
V72B28M250BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V72B28M250BN.pdf
Availability of V72B28M250BN
QUANTITY
V72B28M250BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B28M250BN
Internal Part NumberEIS-V72B28M250BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B28M250BN
Related LinksV72B28, V72B28M250BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B28M250BN Details Description
Related parts for V72B28M250BN
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 20-QFN datasheet.pdf
HEADER 48POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR 10LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 5W DO214AA datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 620K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf