Vicor Corporation V72B28T250BN3
V72B28T250BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V72B28T250BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V72B28T250BN3.pdf
Availability of V72B28T250BN3
QUANTITY
V72B28T250BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B28T250BN3
Internal Part NumberEIS-V72B28T250BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B28T250BN3
Related LinksV72B28, V72B28T250BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B28T250BN3 Details Description
Related parts for V72B28T250BN3
SCR DBL HISCR 1600V 135A INTAPAK datasheet.pdf
FAN GUARD 119MM PLASTIC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 277VAC 28VDC datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
FUSE 17.5A 600V TLAG UL CSA datasheet.pdf
IC DAC 10BIT OCTAL VOUT 14-DFN datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 480MA 1.27 OHM datasheet.pdf
GDT 3500V 20% 1.5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
TERMINAL CROSS CONN ZQV 2.5/20 datasheet.pdf
HAND TOOL datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 4A HLD AMMO datasheet.pdf