Vicor Corporation V72B36E250BF2
V72B36E250BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V72B36E250BF2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W
Datasheet Download
V72B36E250BF2.pdf
Availability of V72B36E250BF2
QUANTITY
V72B36E250BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B36E250BF2
Internal Part NumberEIS-V72B36E250BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.94A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.7%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B36E250BF2
Related LinksV72B36, V72B36E250BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B36E250BF2 Details Description
Related parts for V72B36E250BF2
IC CPLD 980MC 6.2NS 256FBGA datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 300 OHM 2012 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 620PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 28VIN 3.3VOUT 16.5W datasheet.pdf
Connector Socket 63 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf