Vicor Corporation V72B3V3E100BG2
V72B3V3E100BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V72B3V3E100BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V72B3V3E100BG2.pdf
Availability of V72B3V3E100BG2
QUANTITY
V72B3V3E100BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B3V3E100BG2
Internal Part NumberEIS-V72B3V3E100BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency82.2%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B3V3E100BG2
Related LinksV72B3V3, V72B3V3E100BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B3V3E100BG2 Details Description
Related parts for V72B3V3E100BG2
IC DCP DUAL 10K 64TP 24SOIC datasheet.pdf
CONN IDC 4POS .100 TIN 24AWG datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 4A 12V datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC DO204AL datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
8843 POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf