Vicor Corporation V72B3V3E100BS
V72B3V3E100BS picture photo
Mfg. Part Number
V72B3V3E100BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V72B3V3E100BS.pdf
Availability of V72B3V3E100BS
QUANTITY
V72B3V3E100BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B3V3E100BS
Internal Part NumberEIS-V72B3V3E100BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency82.2%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B3V3E100BS
Related LinksV72B3V, V72B3V3E100BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B3V3E100BS Details Description
Related parts for V72B3V3E100BS
BRACKET UNIVERSAL .628X.628" BRS datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 100A TO220AB datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 55UH 4A T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 5% 3W 6327 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 34POS INLINE SKT datasheet.pdf