Vicor Corporation V72B3V3E100BS
V72B3V3E100BS picture photo
Mfg. Part Number
V72B3V3E100BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V72B3V3E100BS.pdf
Availability of V72B3V3E100BS
QUANTITY
V72B3V3E100BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B3V3E100BS
Internal Part NumberEIS-V72B3V3E100BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)72V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency82.2%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B3V3E100BS
Related LinksV72B3V, V72B3V3E100BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B3V3E100BS Details Description
Related parts for V72B3V3E100BS
RES 30K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SYNC BUCK FET DRIVER 14-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT 130POS .050 VERT datasheet.pdf
IC FPGA 106 I/O 196CSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% DISC datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE W/PINS datasheet.pdf