Vicor Corporation V72B48E250BF2
V72B48E250BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V72B48E250BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W
Datasheet Download
V72B48E250BF2.pdf
Availability of V72B48E250BF2
QUANTITY
V72B48E250BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B48E250BF2
Internal Part NumberEIS-V72B48E250BF2
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.21A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B48E250BF2
Related LinksV72B48, V72B48E250BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B48E250BF2 Details Description
Related parts for V72B48E250BF2
DIODE GEN PURP 600V 25A TO247AC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL 8+4 24-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS .100 26-30 30AU datasheet.pdf
CONN SOCKET 16POS CLOSED END datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 4A TO-220 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC EMBEDDED PC MAIN CLK 64VQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP ARRAY 390PF 25V NP0 0612 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 36COND 28AWG 100' datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 330MA 1.5 OHM TH datasheet.pdf