Vicor Corporation V72B5E150BG
V72B5E150BG picture photo
Mfg. Part Number
V72B5E150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V72B5E150BG.pdf
Availability of V72B5E150BG
QUANTITY
V72B5E150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B5E150BG
Internal Part NumberEIS-V72B5E150BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B5E150BG
Related LinksV72B5, V72B5E150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B5E150BG Details Description
Related parts for V72B5E150BG
RES SMD 14 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 390K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC HEX INVERTER LOW VOLT 14-SOIC datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 24POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 42W datasheet.pdf
MUX 4:1 ANALOG HI SPEED 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 11POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CIR BRKR ROCKER datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf