Vicor Corporation V72B5E150BG
V72B5E150BG picture photo
Mfg. Part Number
V72B5E150BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V72B5E150BG.pdf
Availability of V72B5E150BG
QUANTITY
V72B5E150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B5E150BG
Internal Part NumberEIS-V72B5E150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B5E150BG
Related LinksV72B5, V72B5E150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B5E150BG Details Description
Related parts for V72B5E150BG
CONN HEADER .100 SINGL STR 23POS datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONSOLE ALUM 17.12"L X 11.61"W datasheet.pdf
IC RCVR HS DIFF 5V/3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.500V SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 0.225W 2208 datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
WVAC 1X2,2X2,1XX2,1X1 UK PWR CRD datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf