Vicor Corporation V72B5H150BF
V72B5H150BF picture photo
Mfg. Part Number
V72B5H150BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V72B5H150BF.pdf
Availability of V72B5H150BF
QUANTITY
V72B5H150BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B5H150BF
Internal Part NumberEIS-V72B5H150BF
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B5H150BF
Related LinksV72B5, V72B5H150BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B5H150BF Details Description
Related parts for V72B5H150BF
IC OPAMP GP 220KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 2-DIP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES SMD 2.15KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPST datasheet.pdf