Vicor Corporation V72B5T150B2
V72B5T150B2 picture photo
Mfg. Part Number
V72B5T150B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V72B5T150B2.pdf
Availability of V72B5T150B2
QUANTITY
V72B5T150B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B5T150B2
Internal Part NumberEIS-V72B5T150B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B5T150B2
Related LinksV72B5, V72B5T150B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B5T150B2 Details Description
Related parts for V72B5T150B2
OSCILLATOR XO 7.372MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SPI 833SPS 12DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/07/270GH 3.2 BK datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 1W DO204AL datasheet.pdf
GRACE INERTIA HEADER ASSY 10POS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 datasheet.pdf