Vicor Corporation V72B8T150BF2
V72B8T150BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V72B8T150BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W
Datasheet Download
V72B8T150BF2.pdf
Availability of V72B8T150BF2
QUANTITY
V72B8T150BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B8T150BF2
Internal Part NumberEIS-V72B8T150BF2
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)18.75A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.4%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B8T150BF2
Related LinksV72B8T, V72B8T150BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B8T150BF2 Details Description
Related parts for V72B8T150BF2
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 2POLE QC 2.0MM PNL datasheet.pdf
HEAT SINK 32.5 X 32.5 X 9.5MM datasheet.pdf
VARISTOR 50V 0603 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
POWER CORD IEC 10' GRAY datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf